Jdi na obsah Jdi na menu
 


X-men

4. 2. 2008

X-men

X-Men je tým superhrdinů z komiksů společnosti Marvel Comics. Jedná se o anglické nepravidelné množné číslo, česky se proto označují jako X-Meni (v českém dabingu filmu lze objevit i překlad jako „Lidé X“. X v názvu představuje speciální gen, zvaný gen X, kterým se mutanti liší od obyčejných lidí). Poprvé se objevili ve stejnojmenném komiksu, který vytvořili roku 1963 Stan Lee a Jack Kirby.

Kolem původního komiksu X-Men, později přejmenovaného na Uncanny X-Men (který už to dotáhl na více než 400 dílů) vyrostla (především pro neznalé) nepřehledná džungle dalších komiksů se stejnými hrdiny (Ultimate X-Men; New X-Men; Mutant X; House of M; jednotlivé série hrdinů; a samozřejmě i řada X-Men, která doplňuje základní sérii Uncanny X-Men). Rostoucí chaos se vysvětluje v jednom z komiksů tím, že se ve skutečnosti jedná o větší počet podobných vesmírů. „Pomáhá“ také fakt, že ve světě X-Menů se může cestovat časem i do minulosti.

Protivníky X-Menů bývají dost často jiní mutanti, tradičně pak Bratrstvo (Brotherhood of Evil Mutants) pod vedením Magneta, někdejšího dobrého přítele Charlese Xaviera vedoucího X-Meny. Magneto se domnívá, že nenávist lidí k mutantům je neodstranitelná a že může vést jen ke dvěma výsledkům: zničení mutantů nebo zničení lidí – a pochopitelně volí zničení lidí. Xavier naopak myslí, že lidé a mutanti mohou žít vedle sebe. Jeden z důvodu existence X-Menů je tedy právě chránit lidi a sebe zároveň. Mezi protivníky patří ale i o mimozemské formy života (X-Meni si tedy užijí i cesty vesmírem), čarodějové nebo nadpřirozené bytosti (na první pohled jsou X-Meni sci-fi, ale některé díly vypadají spíše jako fantasy).

Jak už bylo řečeno, vůdcem X-Menů je profesor Charles Xavier, který zřídil školu pro nadanou mládež, současně sloužící jako zástěrka pro tréninkové centrum X-Menů. Finance pro zázemí svého týmu by měl mít díky nesmírnému dědictví, které získal.

Vzhledem k rozrůstajcí se mutantské rodině se původní tým nejen přetvořil, ale i několikrát rozdělil a znovu dával dohromady, na postech vůdců se vystřídala řada osob. Kromě X-Menů formují mutanti další skupiny a přechází z jedné do druhé, někdy i mění strany.

Kromě záplavy komiksů existují nejméně dva animované seriály (X-Men: TAS a X-Men: Evolution) a prozatím tři hrané celovečerní filmy.

Filmy se kromě opět nového zpracování tématu ve sporu s předchozími snaží udržet čistý žánr a vyhnout se motivům fantasy. Zvlášť je to vidět na třetím díle, kde se Jean Grey projevuje jako Dark Phoenix, ale jedná se jen o její podvědomí: v komiksu i prvním seriálu byl Phoenix samostatná vesmírná entita, která přijala Jeanino tělo za své a později podlehla svodům fyzické existence a změnila se na Dark Phoenix.

 

Nejznámější mutanti

  • Profesor X (Charles Xavier) je telepat. V mnoha číslech komiksů bylo řečeno, že je patří k největším mozkům planety. V mládí cestoval po světě, býval velkým sportovcem, když se objevily jeho mutantské schopnosti začal cestovat po světě. Během svých cest navštívil čerstvě ustanovený stát Izrael, kde se seznámil s Erikem Lensherrem, Židem, který přežil vyhlazovací tábor Osvětim. Rychle se sblížili, protože Xavier pochopil, že má v Lensherrovi sblíženou mysl. Když během záchranné akce oba použili své schopnosti Lensherr (Magneto) dospěl k názoru, že lidstvo bude k mutantům přistupovat stejně jako Němci k Židům během druhé světové války. Tím se jejich cesty rozdělily a stali se z nich nepřátelé. Xavier poté odcestoval do Tibetu, kde bojoval s Luciferem (mimozemšťanem, který chtěl ovládnout svět) a utrpěl zranění páteře, které ho upoutalo na invalidní vozík.

 • Phoenix (Jean Grey), původně Marvel Girl (později si tak říká i její a Scottova dcera Rachel) – je telepat a telekinetik. V průběhu série získává až božské schopnosti, stává se jednou z nejobávanějších entit v celém vesmíru. Její příběh patří mezi nejzásadnější a podle kritiků i k nejlepším v celém vesmíru Marvel komiksů.

 • Wolverine (Logan – James Howlett) má schopnost regenerace (díky ní je prakticky nesmrtelný) a zesílené smysly (přinejmenším čich), ale známý je díky adamantiu, superpevnému materiálu, kterým byla vylepšena jeho kostra. Kromě zvýšené fyzické odolnosti mu adamantium dává tři ostré „drápy“ (dlouhé asi 30 cm) vysouvatelné ze hřbetu každé ruky. V případech, kdy adamantium neměl, má místo nich drápy kostěné. Patří mezi nejoblíbenější z X-Menů a má i vlastní sérii komiksů, která na rozdíl od podobných pokusů u jiných členů týmu vychází již přes dvacet let.

 • Storm (Ororo Munroe) dokáže ovládat počasí, včetně vytváření blesků nebo létání na principu nadnášení větrem. Její rodiče zemřeli během pobytu v Káhiře, kdy na dům, ve kterém se skrývali dopadlo sestřelené letadlo. Storm se zasypaná probrala, jako jediná přežila. Od té doby trpěla akutní klaustrofobií. Několik let se toulala po ulicích Káhiry a stala se jednou z nejlepších zlodějek. Putovala na jih přes Saharskou poušť, zpět do domoviny její matky. Během cesty se v ní probudily její mutantská schopnost ovládat počasí. Byla přijata jako „bohyně“ jedním z domorodých kmenů v Kongu, kde ji posléze objevil Profesor X.

 • Nightcrawler (Kurt Wagner), syn Mystique a démona Azazela, se umí teleportovat a je velmi nadaným akrobatem.

 • Iceman (Robert „Bobby“ Drake) dokáže vytvářet led. V prvních číslech měl tělo pokryté sněhem, ale autoři si asi uvědomili, že vypadá poněkud směšně a proto se po prvním boji se Sentineli „promrazil“ až k brnění z ledu. vystupuje jako klasický třídní klaun, je nezodpovědný, vtipkuje, i když je to nevhodné. Poté, co se jeho těla zmocní Ema Frost (White Queen), zjistí, že svojí sílu nikdy nedokázal využít úplně a začíná trpět méněceností. Což ale po několika číslech komiksu překoná a s pomocí ostatních X-Menů získá nové, pro něj z pocčátku netušné schopnosti.

 • Beast (Dr. Henry „Hank“ McCoy) má zvětšenou sílu a obratnost a posílené smysly. V původním týmu zastával pozici šaška, který dokáže vtipkovat i v té nejvypjatější situaci. Kromě toho je druhou největším vědeckou kapacitou (má doktorát z aplikované genetiky) X-Menů. Díky provádění pokusů na sobě samém je však poměrně záhy zarostlý modrými chlupy.

 • Shadowcat (Katherine „Kitty“ Pryde) dokáže nejen procházet zdí, ale může odfázovat i jiné předměty - třeba i celé letadlo. Při fázování poškozuje elektroniku. Do týmu se přidala už jako čtrnáctiletá, zamilovala se do Colossuse a Storm přijala jako svoji novou matku, protože její rodiče se v té době rozváděli. Během jedné z mnoha cest do vesmíru získala malého dráčka, kterému začala říkat Lockheed. Při útěku do Japonska, když se pokoušela pomoci Wolverinovi, ji unesl démonický ninja Ogun, magickými prostředky změnil na batole a vycvičil z ní svého nástupce. Poté co byla v jednom z nejsilněších příběhů X-Menů smrtelně zraněna v souboji s Maraudery, když bránila obyvatele tunelů pod New Yorkem Morlocky opouští X-Meny a zakládá spolu s Nightcrawlerem nový tým v Anglii.

 • Rogue (Marie (příjmení neznámé); v X-treme X-Men a The End používá jméno Anna Raven) – její zvláštní schopností je „ukradnutí“, tedy dočasné získání, schopnosti jiného mutanta. Kromě toho získává i jeho vzpomínky a pocity. Ve většině případů pak měla navíc trvale ukradené schopnosti Ms.Marvel, jedné z Avengers – tedy létání a supersílu. Ve filmu a v X-Men: Evolution se to neobjevilo – kromě „vidění“ profesora Xaviera v „epilogu“ X-Men: Evolution.

 • Gambit (Remy LeBeau) Jeho schopností je přeměnění polohové energie na pohybovou, tedy umí nabíjet věci, díky čemuž následně explodují. Má s sebou vždy balíček karet (oblíbené projektily) a hůl z adamantia. Gambit patří k etnické minoritě „Cajunů“, což jsou frankofonní obyvatelé Lousiany. Původně zloděj se přidal k X-Menům díky svému přátelství s Storm. A vydržel jenom díky své lásce s Rogue, která je neustále zkoušena, protože se oba zamilovaní nesmí jeden druhého dotknout.

 • Cyclops (Scott Summers) – z jeho očí vychází neustále ničivý paprsek, který on považuje za své prokletí. Profesor Xavier zjistil, že se paprsek dá odstínit (a následně použít jako zbraň) specialními brýlemi z rubínu. Vyrostl spolu se svým bratrem v sirotčinci, protože se předpokládalo, že jeho rodiče zahynuli při letecké nehodě. Ukázalo se, že byli uneseni mimozemšťany, jeho matka byla před očima otce obětována. Otec se stal vesmírným pirátem, Corsairem. Sen Charlese Xaviera pokládá ze důležitější než svůj vlastní život, dalo by se říci, že kromě jeho milované Jean neexistuje nic důležitějšího pro něj než mírumilovné soužití mezi mutanty a lidmi.

 • Angel (Warren Worthington III) jeho původní vlastností jsou andělská křídla, která mu umožńují létat. Díky výcviku, který získal během působení v týmu se vyznačuje také nadlidsky rychlými reakcemi. Dědic obrovského průmyslového impéria se během puberty, když mu vyrostla křídla rozhodl stát hrdinou, Avenging Angelem, pak ho objevil profesor Xavier a požádal ho, jestli by se nepřidal do jeho nového týmu. Během svého hostování v týmu X-factor je zrazen svým přítelem z dětsví a zdánlivě umírá, aby byl přetvořen mutantem jménem Apocalypse. Stává se z něj Archangel, modrý anděl smrti s kovovými křídly, která umí vystřelovat jednotlivá pera jako projektily.

 • Bishop Jeden z mnoha cestovatelů v čase v Marvel vesmíru. Je mutantem z budoucnosti, která uctívá sen Charlese Xaviera jako své náboženství, členové týmu jsou považováni téměř za světce a mučedníky, kteří obětovali svůj život aby byl sen zachován. Do přítomnosti týmu X-Men přichází jako soupeř, který je považuje za své nepřátele z budoucnosti. Po smrti jeho přátel ho profesor X přijímá do týmu, navzdory radám ostaních členů, kteří považují jeho metody za příliš radikální. Má schopnost pohltit energetický výboj (ať už schopnost jiného mutanta nebo výstřel z enregetické zbraně), uložit ho ve svém těle, transformovat ho vystřelit ho jako svůj vlastní.

Mutanti proti X-menům

·        Magneto (Erik Magnus Lensherr) ovládá magnetismus a touto schopností může ohýbat železné traverzy, létat, či dokonce i vyvolávat zemětřesení na opačné straně Země. Často je nazýván jedním z nejmocnějších žijících mutantů. Ještě před tím, než se projevily jeho mutantské schopnosti bl se svými rodiči deportován do Osvětimi. Tam byl zdánlivě popraven a pohřben. Vyhrabal se ven z hromadného hrobu a z uprchl z tábora. Po druhé světové válce byl ošetřovatelem v Izraeli, kde se seznámil s Charlesem Xavierem. Ten mu vysvětlil, že je mutantem a ukázal mu, že je víc jako je on. Oba dva, velcí muži, pokud by spolupracovali, dokázali by mírumilovného soužití s lidmi pravděpodobně dosáhnout, ale Magneto se vydal na cestu „zla“. Cestoval po celé Evropě, seznámil se se svoji první ženou, nějaký čas s ní žil v malé vesničče v Rusku. Během požáru pomocí svých schopností jí zachránil, ale jejich dceru už zachránit nedokázal. Manželka se od něj dovrátila jako od nějakého monstra. A tím byl jeho osud, jako jednoho z největších nepřátel lidstva zpečeťen.

 • Mystique (Raven Darkholme) – shapeshifting (metamorf) – se dokáže proměnit v kohokoliv nebo cokoliv, i když například její nápodoba adamantia (Wolverinových drápů) nedosahuje tvrdosti skutečného adamantia.

 • Pyro (John Allerdyce) je pyrokinetikem to znamená, že oheň ovládá, ale nedokáže ho vytvořit.

 • Sabretooth (Victor Creed) má schopnost regenerace, zesílené smysly, sílu, obratnost. Je jedním z úhlavních nepřátel Wolverina, i když tvrdí, že je jeho otcem, je možné, že je Wolverineův nevlastní bratr.

 • Quicksilver (Pietro Maximoff) disponuje superrychlostí. Může běhat i nadzvukovou rychlostí, po hladině vody nebo po svislé stěně. Syn Magneta, bratr Scarlet Witch.

 • Scarlet Witch (Wanda Maximoff) – její mutantské schopnosti se při narození spojily s magií chaosu. Dcera Magneta.

 • Juggernaut (Cain Marko) je nevlastní bratr Charlese Xaviera. Má schopnosti nadlidské síle, odolnosti a trvanlivosti. Díky jeho helmě je imunní vůči telepatii. Schopnosti nezískal z větší části díky mutaci, ale pomocí setkání s démonem během svého působení v Korei za války.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář